با تاریخچه ویدئو کنفرانس آشنا شوید

تاریخچه ویدئو کنفرانس

ویدئو کنفرانس چهره ی انسانی تکنولوژی قرن ۲۱ است. در واقع یک تماس بصری است که ۲، ۲۰، یا ۲۰۰ نفر را رو در رو و مقابل یکدیگر قرار می دهد، فارغ از اینکه در کجای این سیاره ی خاکی ایستاده باشند.
در این مقاله قصد داریم به تاریخچه ویدئو کنفرانس و روند رو به جلوی این تکنولوژی در آینده بپردازیم.

تعریف ویدئو کنفرانس

به عبارتی ویدئو کنفرانس انتقال داده های صوتی و تصویری زمان واقعی میان دو یا چند نفر در دو یا چند محل است که از طریق یک کامپیوتر یا شبکه تلفن انجام می شود.

اساسا، هر جایی که صفحه نمایش وجود داشته باشد، شما ویدئو کنفرانس را خواهید یافت و در حالی که ممکن است به نظر برسد که ویدئو کنفرانس یک اختراع بسیار مدرن است، اما در حقیقت تقریبا صد سال است که افراد از این تکنولوژی استفاده می کنند. ویدئو کنفرانسی که ما امروزه از آن لذت می بریم از طریق اینترنت و اینترانت انجام می شود اما درواقع آغاز آن از تلویزیون بود.

جان لوگی برد (John Logie Baird)، مردی که اولین کار تلویزیونی را نشان داد، همچنین پیشگام در اولین تلاش برای ایجاد یک رسانه بصری دو طرفه در سال ۱۹۲۰ بود. با وجود تلاش های او و خدماتی که سرویس پست آلمان در نهایت به او رساندند.  تکنولوژی ویدئو کنفرانس هرگز از اولین تماس ویدئویی خام AT&T میان نیویورک و واشنگتن دی سی در سال ۱۹۲۷ فراتر نرفت.

در حالی که آزمایشات AT&T’s Bell Labs با تلفن تصویری Mod 1 در سال ۱۹۵۹ به اوج خود رسید، جهان همچنان باید پنج سال دیگر صبر می کرد تا ویدئو کنفرانس در سال ۱۹۶۴ به جهانیان ارائه شود. تلفن تصویری با استفاده از یک دوربین عکاسی کار می کرد، هر دو ثانیه عکسبرداری می کرد و سپس آن عکس ها را در خطوط منظم تلفن بازپخش می کرد تا بر روی صفحه تلویزیون نشان داده شوند.

در هر صورت، اولین تلفن تصویری به دلیل هزینه های آن محکوم به شکست شد، و همچنین اینکه مردم برای دیده شدن در دوربین عکاسی طی یک تماس تلفنی دارای شک و تردید بودند. در حالی که این اختراع با زحمت کار خود را پیش می برد، تکامل ویدئو کنفرانس همچنان به دور از چشم عموم ادامه داشت.

ویدیو کنفرانس درست در اوایل سال ۱۹۸۰ وارد بازار تجاری شد. اما هزینه تجهیزات و تماس ها سبب شد که دور از دسترس عموم نگه داشته شود. خوشبختانه، انقلاب رایانه ای سال ۱۹۸۰ باعث افزایش سرعت در پیشرفت نرم افزار شد. تا سال ۱۹۹۰، پیشرفت در فشرده سازی فیلم و پروتکل اینترنت سبب شد که ویدئو کنفرانس ها در دسک تاپ صورت پذیرد.

این نوع تماس ویدئویی در ابتدا در سرویس های رایگان مانند NetMeeting و یاهو مسنجر پدیدار شد، البته با تصاویری که کیفیت پایین داشتند چون مطابق با قیمت کاهش یافته و دسترس پذیری بودند. اما آن با کار آزمایشی دانشگاه کرنل (Cornell) تغییر یافت.

معرفی اولین اپلیکیشن رایگان ویدئو کنفرانس

CU-SeeMe کرنل اولین اپلیکیشن رایگان ویدئو کنفرانس بود که اثبات می کرد ویدئو به گونه ای کارآمد از طریق اینترنت فرستاده می شود. این اپلیکیشن که اساسا برای Mac ساخته شده بود محققین را مجبور نمود تا آن را با یارانه ی شخصی نیز سازگار سازند. این برنامه به یکباره ۳۰ نفر را در یک شبکه ی همسان به یکدیگر متصل می کرد و میزبان اولین پخش همزمان رادیو و تلویزیون در اینترنت بود. تجربه CU-SeeMe با وب کم های ۱۰۰ دلاری نیرو می گرفت مانند Connectix QuickCam که تا اواسط سال ۱۹۹۰، می توانستند تصاویر را در ۱۵ قاب اطلاعاتی در ثانیه و یا رزولوشن ۳۲۰×۲۴۰ پیکسل بفرستند.

این نسخه مقرون به صرفه و قابل دسترس از ویدئو کنفرانس پیشرو مستقیم برای خدمات نیمه رایگان یا فریمیوم بود – یعنی دسترسی رایگان به یک محصول پایه در ازاء تبلیغان یا جلب و ترغیب خدمات پیشرفته اشتراک که امروزه بر مکالمه ویدئویی اجتماعی حاکم است مانند Scandinavian marvel Skype.

اما قبل از اینکه اشاره کنیم اسکایپ در حال حاضر بیش از ۵۶۰ میلیون کاربر دارد باید بگوییم که در این میان باید چندین پیشرفت در زمینه ی دیجیتال رخ داده باشد.

در نهایت، تمامی این تکنولوژی ها به یک سو حرکت می کردند، همانطور که آیفون درخشش خود را در سال ۲۰۰۷ نشان داد. در این نسل واحد، ویدئو کنفرانس متقبل یک هزینه ی ۲۵۰ هزار دلاری شد تا از ویژگی های تلفن، رایانه و حتی تلویزیون بهره گیرد و حال آن در تمامی جنبه های زندگی ما نقش ایفا می نماید.

در خصوص تاریخچه ویدئو کنفرانس بیشتر بدانید .

 

تاریخچه ویدئو کنفرانس

ویدئو کنفراس امروزی

امروزه ویدئو کنفرانس قدرت خویش را مدیون رشد باورنکردنی اینترنت در طی بیست سال گذشته است از اینکه اینترنت واقعا پدیده بزرگی است،  شکی نیست.

در هر ثانیه، ۳٫۲ میلیارد نفر در سراسر جهان از اینترنت استفاده می کنند، یک زتابایت (یک واحد از اطلاعات که برابر ۱۰۲۴ اگزابایت است) ترافیک ایجاد کرده که معادل ۳۶۰۰۰ سال ویدئو HD است. دسترسی به شبکه ای که تمام افراد روی این کره خاکی به آن دسترسی دارند و همچنین تکنولوژی که اجازه می دهد تا سیگنال های ویدئویی حتی از پایه ترین پهنای باند اینترنت عبور کنند. و این سبب شده است که قدرت ویدئو کنفرانس با هر شکلی از ارتباطات الکترونیکی سازگار باشد.

با گسترش اینترنت جهت پشتیبانی از پهنای باند بیشتر، انقلاب رایانش ابری رخ داد و برای افراد این امکان را فراهم آورد تا سریعا با یک بارگیری ساده چت داشته باشند. از این رو دسترسی به تکنولوژی ویدئو کنفرانس از گذشته آسان تر و ارزان تر شد و وابستگی به سخت افزار گران کاهش یافت.

همراه با پیشرفت های سخت افزاری که دوربین ها را به اندازه ی قلم ها کوچک کرده اند، ارائه ی نمایش ۳۶۰ درجه ای ، معرفی صفحه نمایش هایی با کیفیت بسیار عالی HD و بزرگنمایی خودکار، ویدئو کنفرانس اکنون تقریبا در تمامی تلاش های انسانی نقش مهمی را ایفا می نماید.
ویدئو کنفرانس نه تنها این امکان را به ما می دهد تا یکدیگر را رو در رو از مسافت های دور ملاقات کنیم، بلکه همچنین با تکنولوژی های نوظهور سازگار می شود تا نحوه ی تعامل و مشاهده ی یکدیگر را نیز بتوانیم تغییر دهیم.

تمامی این تکنولوژی ها نقش مهمی را در امکانات ویدئو کنفرانس آینده ایفا خواهند کرد. اما همچنان شگفتی های بیشتری پیش روی ما قرار دارد.

ویدئو کنفرانس در آینده

ویدئو کنفرانس با دو نوع در آینده به سمت جلو پیش می رود. در ابتدا آینده ای که ما شاهد آن خواهیم بود: شاهد افزایش دسترسی، قابلیت اطمینان و قیمت مناسب آن. و دیگری آینده ای که قادر نخواهیم بود آن را ببینیم. آنچه که هنوز به حدسیات و تخیل تعلق دارد.

آینده نزدیک، پیرامون ایجاد یک سطح مشترک از میدان بازی شکل می گیرد. بدان معنا که استقرار مداوم زیرساخت های اینترنت خدماتی با سرعت بالا را برای کل افراد دنیا به ارمغان خواهد آورد. در حالی که ۶۰% از مردم آمریکا به تلفن هوشمند و ویدئو کنفرانس فوری دسترسی دارند، کمتر از ۲۵% از جمعیت جهانی تنها یک مورد از آن را دارا هستند. پس باید دسترسی این افراد را گسترش داد.
این میدان بازی مشترک همچنین به کاهش قیمت و اندازه تکنولوژی های پیشرو فعلی بستگی دارد. با دستیابی به آن اهداف، این امکان برای تغییر اساسی در روش ها و از هر جایی که ما کار کرده و زندگی می کنیم وجود دارد. اما تعداد کارکنانی که از راه دور ارتباط برقرار می کنند در طی بیست سال گذشته سه برابر شده اند. این رشد در دهه های آینده باید گسترش داده شود و بدین ترتیب با فناوری پیشرفته تر و پذیرش فرهنگی بیشتر، شما یک نیروی کار دارید که دیگر برای پیدا کردن شغل در شهرهای بزرگ نیازی نیست گرد یکدیگر جمع شوند. در عوض آن هایی که در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۳۰ وارد بازار کار خواهند شد آزادانه درباره ی محیط مورد نظر، امکانات، قوانین مالیاتی و پیوندهای اجتماعی تصمیم گیری خواهند کرد و این شغل در سراسر جهان گسترش خواهد یافت و به ایالت خاصی محدود نخواهد شد.

قرار است که ویدئو کنفرانس یک نیروی کار بدون مرز و سراسری را به جهانیان عرضه کند، و در آن دسترسی شخصی به ویدئوی ۳D وجود داشته باشد و بدین ترتیب افراد با استفاده از واقعیت افزوده و آمیخته، خود و کالاهای خویش را ارائه دهند و به دور از هر شرکت HQ از خانه و فضاهای همکاری جمعی کار کنند.

تصور اینکه چطور ادغام بیشتر تکنولوژی های جدید بصری با ویدئو کنفرانس امکانات ما را تغییر خواهند داد اصلا دور از ذهن نیست. این آینده به مسیر فعلی ما بستگی دارد. اما یک واقعیت غیر منتظره وجود دارد که می تواند به سرعت همه چیز را تغییر دهد. یکی از آن چیزها می تواند شکل پویای MIT باشد که inFORM را نمایش می دهد.

الگوی MIT inform با ارائه ی حرکت ۳D به حضور فیزیکی از طریق اینترنت ویدئو کنفرانس را از وهم و خیال به تعاملات فیزیکی تبدیل می کند. در این فناوری تماس گیرندگان از راه دور می توانند اشیاء را در زمان واقعی با دست های خود بر سطوح مشترک به حرکت در آورند. یکی از پتانسیل های این تکنولوژی، توانایی بزرگ کردن مقیاس ها فراتر از توانایی های انسانی است تا از راه دور اشیاء را برجسته سازند و با قدرت فوق بشری حرکت دهند. اپلیکیشن ها برای inFORM تقریبا بی پایان هستند اما شامل ساخت و ساز، معماری و رفع حوادث بد می شوند، و این تنها فناوری مبتنی بر فیلم های علمی تخیلی و ویدئو کنفرانس در آینده ی ما نیست.

اینترنت اشیا

 

اینترنت اشیاء یا IOT ((The Internet of Things هم اکنون هر شیء را که در اطراف ما قرار دارد به اینترنت وصل می کند مانند دستگاه قهوه ساز، سوئیچ اتومبیل، پارکومتر، ترموستات و … . در نهایت، IOT یک صفحه نمایش ویدئو کنفرانس ثابت را هر جایی که یک منبع تغذیه و تقاضا وجود داشته باشد قرار خواهد داد. اما پیشرفت در پروژه ممکن است عملا صفحه ثابت را منسوخ خواهد ساخت.

ویدئو کنفرانس های مبنی بر مرورگر به صحنه آمده اند تا افراد ویدئو کنفراس ها را فورا و بدون اتصال یا سخت افزاری برگزار کنند. اما فناوری پوشیدنی (wearable technology) ممکن است اتصالات  third-party را منسوخ سازد و اگر نگاهی به آینده بیندازید خواهید دید که زمان زیادی باقی نمانده است.

مهم نیست که چهره انسان تا چه زمانی اصلی ترین مجرای ارتباط واقعی انسان باشد، اما ویدئو کنفرانس موثرترین وسیله ارتباطی خواهد بود.

منبع: تاریخچه ی ویدئو کنفرانس – وبسایت شرکت مهندسی نوآوران تحقیق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

77  −  67  =