تاریخچه ی ویدئو کنفرانس

تاریخچه ی ویدئو کنفرانس

ویدئو کنفرانس یکی از چندین ویژگی است از جمله ویدئو، میکروفون، اسپیکر، نمایشگر و کنترل. در زیر به تاریخچه ی ویدئو کنفرانس اشاره ای شده است:

ریشه  کنفرانس ویدئویی

اولین مفاهیم ویدئو کنفرانس در سال ۱۸۷۰، به عنوان بخشی از دستگاه های صوتی توسعه یافت. اولین تحولات واقعی تلفن ویدئویی در اواخر سال ۱۹۲۰ با شرکت AT&T از Bell Labs و John Logie Baird آغاز شد. AT&T تلفن های ویدئویی را در سال ۱۹۲۷ آزمایش کرد.
آزمایش های اولیه ویدئو کنفرانس در اواخر سال ۱۹۳۰ در آلمان انجام شد. این فناوری اولیه ویدئو از طریق خطوط تلفن شامل تلفن های تصویری بود که عکس ها را ارسال می کردند. AT&T استفاده از ویدئو کنفرانس را برای خدمات تلفن های تصویری در اوایل سال ۱۹۷۰ آغاز نمود.

انقلاب رایانه

استفاده گسترده از ویدئو کنفرانس با انقلاب رایانه در سال ۱۹۸۰ آغاز شد. انتقال تصاویر ویدئویی برای استفاده شخصی زمانی عملی شد که اجزای ارتباطات داده ها در جای مناسب خود قرار داشتند مانند ظهور کدهای ویدئویی همگام با افزایش خدمات پهنای باند مانند ISDN.

وب کم ها کم کم در اوایل سال ۱۹۹۰ در محوطه ی دانشگاه ها ظاهر شدند. اولین وب کم تجاری، در آگوست ۱۹۹۴ به نام QuickCam به بازار عرضه شد که با Mac سازگار بود. یک نسخه PC در سال بعد منتشر شد. مجله تایم، QuickCam را به عنوان یکی از خدمات برتر دستگاه های رایانه ای در سال ۲۰۱۰ نامید.

نرم افزار CU-SeeMe ویدئو کنفرانس نقش مهمی را در تاریخچه ی ویدیو کنفرانس ایفا نمود. آن توسط پرسنل بخش IT دانشگاه کرنل (Cornell) برای Mac در سال ۱۹۹۲ و ویندوز در ۱۹۹۴ توسعه داده شد. CU-SeeMe به راهنما در اولین ایستگاه های رادیویی اینترنت کمک نمود و به لحاظ تجاری در سال ۱۹۹۵ منتشر شد.

کاهش مسافرت

ویدئو کنفرانس یک روش مقرون بصرفه برای برگزاری جلسات شرکت است و این نیاز به هزینه های سفر از جمله هتل و پرواز را کاهش می دهد. توانایی برگزاری جلسات جهانی در هر زمانی بدون نیاز به صورتحساب های کلان، در واقع باعث تقویت هویت جهانی و ساختار هزینه های یک شرکت می شود. نمایشگاه های تجاری تعاملی آنلاین نیز یک روش محبوب برای جلوگیری از هزینه های سفر است و این در حالی است که محصولات شما همچنان برای جهانیان عرضه خواهد شد.

همکاری یا مشارکت سیار (Mobile Collaboration)

یکی دیگر از پیشرفت های مهم و به یاد ماندنی در تاریخچه ی ویدئو کنفرانس، نقش آن به عنوان یک ابزار موثر برای همکاری سیار در زمان واقعی بود. آن یک ابزار ارتباطی ایده آل برای ساخت وب سایت، نوشتن نرم افزار یا جمع آوری داده ها است. ویدئو کنفرانس می تواند برای جلسات ایده پردازی، ارائه ی فیلم های نمایشی و ارتباطات تجاری شخصی تر استفاده شود.

اسکایپ و سایر زمینه های ویدئویی

یکی از محبوب ترین زمینه های ویدئو کنفرانس اسکایپ بوده است. آن گرچه دارای محدودیت های حرفه ای است اما به دلیل خدمات رایگان بسیار محبوب است. سرویس ویدئو چت در ابتدا در سال ۲۰۰۳ به بازار عرضه شد و چند سال بعد توسط eBay کسب شد. در سال ۲۰۰۹ به سرمایه گذاران فروخته شد و سپس توسط مایکروسافت در ۲۰۱۱ به دست آورده شد.

اسکایپ با بهره گیری از پیام رسانی فوری و ویدئو از طریق اینترنت، خدمات رایگان را به کاربران ارائه می دهد. به دلیل نیاز به پهنای باند زیاد و موارد متعدد غیر حرفه ای برای برخی مشاغل ممنوع شده است. بسیاری از مشاغل زمانی که فناوری پهنای باند گسترده تر و مقرون بصرفه تر شد شروع به پذیرش ویدئو کنفرانس در سال ۲۰۰۴ نمودند.

ویدئو کنفرانس امروزی

امروزه ویدئو کنفرانس در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد از جمله سازمان های دولتی، شرکت های خصوصی مراکز بهداشتی و درمانی، پتروشیمی ها، صنایغ و…

منبع : وبسایت شرکت مهندسی نوآوران تحقیق

برای مشاهده مقاله مرجع اینجا کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  +  12  =  21